Chcete-li si tento cvik, díky němuž zpevníte boky a posílíte nohy, vyzkoušet i vy, směle do toho. Budete potřebovat jediné – a to je posilovací guma. Lehněte si na záda a zvedněte obě nohy vzhůru. Posilovací gumu mějte nataženou mezi kotníky. Tahem pak „rozevřete nůžky“ a posilovací gumu natáhněte. Vydržte v této pozici a opět nohy uvolněte. Při natažení vydechujte, při uvolnění se nadechujte.
Cvičení na doma - když se nikam nechce
Když je pěkně dá se jít ven a praktikovat intervaly pro začátečníky
30 sec sprintu střídáme se 45 sec chůze
Pokud sedostaneme na 60 sec sprintu a 30 sec chůze, nahradíme chůzi joggingem.
To stejné se dá dělat doma na běžeckém pásu nebo orbitreku.
Děvčata, já nechci radit, ale mně se opravdově osvědčil eliptikal, po tom úraze mne vrátil do formy, nezatěžuje klouby a moc se mi líbí, že si běžím u telky , kdy chci, bez ohledu na počasí a nikdo na mne nekouká nejen u cvičení, ale ani po něm , jak jsem schvácená.
Jinak využívám hojně i lahve od mattoni napuštěné vodou a také malý stupínek. Pustím hubbu a jedu jedbu až dvě písničky na zahřátí, nohy vystupují na stupínek a dolů, ruce nahoru, dolů , do boku nebo jen před sebou dlaně nahoru a pokrčovat v loktech. Jak v nich jsou ty lahve, krásně se posílí svaly na rukou. Pak je jeden cvik na posílení ruky od ramene k lokti v části k tělu, to ale neumím moc popsat, tak jedině mohu popsat to telefonu, ale když se dělá pravidelně, neplápolá na spodní straně rukou žádná kůže.
Když jsem zahřátá, tak přejdu na výpady střídavě oběma nohama, lahve držím, to posiluje zadek a stehna.. No a potom jsem uhoněná lehnu si na podložku na zem, ale neodpočívám . Ruce před sebe nad obličej a natáhnout a skrčit, asi 30 krát , pak ruce rozpažit a pomalu k sobě natažené nad obličej a pomalu zpět - posilování prsních svalů.
No a jedeme na břicho, aby si ručičky odpočaly, lahve si držíme nad prsy ve skrčených tukou, nohy skrčíme, aby byla chodidla na zemi celou plochou. Nadzvedneme lopatky, zvedáme váhu těla i lahví a napočítáme do 5 - 10 a pomalu položíme a 30 krát a pauza půl minuty a zas a pauza půl minuty a zas. Pak potřebuje odpočívat bříško, tak si na něj lehneme a ruce s lahvemi natáhneme dopředu nad zem, no a jedeme plavání na srsa nasuchu, dokud nepadneme a odpočinek a zase a odpočinek a zase.
Pak si zase lehneme na záda a držíme lahve ve skrčených rukou, pokrčené nohy zase opřeme o zem a zvedáme se trochu vytočeně do boku 20 krát a znova na druhou stranu a tak to dvakrát vastřídáme, to je na šikmé břišní svaly a myslím , že kdo cvičil poctivě má docela dost. Tak si stoupneme, ruce s lahvemi pokrčíme na prsa a rovný tředklon a zpět a 20 krát a pauza a 20 krát, to posiluje svaly kolem pasu zezadu a záda v bedrech.
Zítra sem dám ještě specielní cviky s lahvemi a cvičevní gumou na boky a stehna a zadeček, jak vidíte tělo jde procvičit za 30 minut i doma.
Nejlepší je střídat den běhu a den s tímto cvičením. Přiznejte si, že tu půlhodinku kolikrát člověk prolelkuje pitomostmi a není to zase tak dlouhý čas, že by se nedal obětovat pro vlastní zdraví.
Břišní svaly
Rada, jak často posilovat bříško |
|||||
Úroveň | Jak často cvičit | Počet sérií | Opakování | Rychlost | Odpočinek |
Začátečník | 3x týdně | 2-3 | 10-15x | 3-4 sekundy | 45 sekund |
Středně pokročilý | 2x týdně | 2-4 | 10-15x | 3-4 sekundy | 75 sekund |
Pokročilý | 2x týdně | 3-5 | 10-15x | 3-4 sekundy | 90 sekund |
Vaše břicho tvoří čtyři svalové skupiny:
- Přímý břišní sval
- Zevní šikmý břišní sval
- Vnitřní šikmý břišní sval
- Příčný břišní sval
Tyto břišní svalové skupiny společně drží trup a pomáhají mu při různých pohybech, jako je přitahování pánve k hrudníku nebo naopak, při naklánění do stran.
Přímý břišní sval - tento sval je zodpovědný za přitahování hrudníku k bokům. Začíná na hrudní kosti a pátém až sedmém žebru, končí na stydké kosti.
Zevní šikmé břišní svaly - přecházejí křížem dolů od spodních žeber a napojují se na stydkou kost a pánev.
Vnitřní šikmé břišní svaly - tyto břišní svaly leží pod vnějšími. Jejich funkce spočívá v tom, že otáčejí trupem a řídí hýbání do stran.
Příčný sval břišní - nachází se pod šikmými svaly, přechází od žeber ke stydké kosti. Jeho úkolem je vtažení břišní stěny dovnitř. Tento sval chrání vnitřní orgány a pomáhá vydechovat.
1. cvik
Opřeme se o předloktí a o špičky. Vtáhneme břicho dovnitř a držíme. Dáme velký pozor na prohnutá bedra! Hlava je v prodloužení trupu. Přidejte si zanožení střídavě levé a pravé dolní končetiny s výdrží.
Zkuste prodloužit interval až na 90 sekund. Můžete také zrychlit a zvedat končetiny na každé straně 8x po čtyřech sériích. Břicho je pevné po celou dobu série.
Vydržet se dá opravdu jen několik málo sekund
2. cvik: Dynamické posilování šikmých břišních svalů
Tento cvik vám jistě připomene klasickou jízdu na kole. Leh na zádech, obě paže v týl, pokrčte dolní končetiny, hlava a ramena lehce nad zemí.
Tohle by ještě šlo. Ovšem na výdrž je to fuška!
Nádech a s výdechem zvedněte hrudník s natočením k levému koleni, zároveň natáhněte pravou dolní končetinu směrem k zemi. Zpět přinožte a proveďte na druhou stranu. Břicho je vtažené dovnitř! Nezapomeňte pravidelně dýchat. Ideální by bylo 4 séríe po osmi.
Záběr nějen na břicho, ale i na nohy!
Břišní svaly – cvičení na fitballu
S míčem se dá také dobře posilovat břišní svalstvo. Jen si lehneme na balón do vodorovné nebo šikmé polohy, dáme ruce v týl a provádíme klasické sedy lehy (viz obr. 1). Jen není rozsah tak veliký. Pro aktivaci stačí malý kousek. Na střed tedy posilujeme přímé břišní svaly a provádíme 2 sady po 8 opakováních, a ten samý počet na stranu levou pravou, abychom si zpevnili i šikmé břišní svaly.
PŘÍKLADY CVIKŮ S CVIČEBNÍ GUMOU
Cviky na břicho s gumou
Cviky s gumou
1. pokrčit nohy a pod koleny svázat "na volno" gumou. Koleny roztáhnout gumu kam až to jde a povolit.
2. gumu zachytit přes špičku nohy a rukama napnout. Nohu natáhnout, špičku táhnout dolu a patu vytahovat směrem ke stropu. Nohu zvednout z podložky kam až to jde.
3. nohu zvednout do pravého úhlu. Pod kolenem provléknout gumu a nohu do gumy zavěsit a zcela uvolnit. Stehnem kroužit směrem od těla, uvolnění musí být cítit v kyčli.
Cviky na břicho - klasické zkracovačky
Základní poloha
Samotný cvik na břicho
Počet opakování
Cviky na posílení stehen
Lehněte si na bok a hlavu položte na jednu ruku. Tu můžete mít nataženou, popřípadě skrčenou v lokti. Druhou ruku položíme na podložku dlaní či pěstí. Nohy mějte natažené a unožujte nohou nahoře položenou. U tohoto cviku si můžeme dovolit i mírné kmitání, ovšem doporučujeme pohyb tahem, který je mnohem účinnější. Cvik opakujte i s druhou nohou a
na zpevnění boků a posílení nohou
Cvik pro posilování šikmých břišních svalů, rukou, šíjových svalů
a) Uchopte gymnastický pás tak, abyste měli ruce přibližně 20 cm od sebe, lokty nechte propnuté (viz obr.).
b) Pomalu rozpažujte.
c) V rozpažení pomalu otáčejte trupem vpravo a vlevo.
Cvik pro posilování zádových svalů
a) Postavte se zpříma, nohy mírně od sebe. Vzpažte a oběma rukama uchopte gumový pás.
b) S nádechem gumu roztáhněte do upažení (nebo kam vám vaše svaly dovolí). Pozor, celý tah vedeme za zády!!!
c) V této pozici počítejte do tří a s výdechem povolte.
Cvik pro posilování břišních svalů a stehen
a. Položte se na záda, opřete se o lokty, jednu nohu nechte volně ležet a druhou pokrčte v koleni.
b. Oběma rukama uchopte posilovací gumu, nataženou nohu zvedněte do výšky a zahákněte za ni posilovací gumu.
c. V této pozici zvedejte a pokládejte nohu pomalými pohyby
d. Stejný cvik opakujte i s druhou nohou.
Cvik pro posilování vnější strany stehen a hýždí
a) Ve stoji rozkročném na šíři boků si natáhněte svázaný pás na kotníky tak, aby vám nesjížděl dolů.
b) Pravou nohou švihněte do strany tam a zpět.
c) Palce nohy by měly směřovat dopředu, tělo by mělo být po celou dobu ve vzpřímené poloze.
d) Poté opakujte stejný cvik s druhou nohou.
Cvik pro posilování bicepsu
a) Postavte se, gumu zahákněte za jednu nebo obě nohy a rukama ji uchopte tak, aby vám paže s předloktím svírala pravý úhel.
b) V této pozici přitahujte ruce k hrudníku a zpět. Loket zůstává po celou dobu cvičení na místě, dlaň směřuje vzhůru.
Cvik pro posilování tricepsu
a) Levým kolenem a levou nohou se opřete o židli nebo postel. Levou rukou se podpírejte. Pás zahákněte za pravou nohu (pokud je dlouhý, přeložte ho napůl).
b) Pravou rukou uchopte pevně gumu a zvedejte ji tak, aby paže a loket svíraly pravý úhel a paže zároveň zůstávala rovnoběžná se zemí.
c) Poté stejným způsobem procvičte druhou stranu.
10 cviků, které změní postavu
1. Štíhlejší pas díky podporu na boku
Svaly: při tomto komplexním cviku dochází k zapojení mnoha svalových skupin, zejména stabilizačního systému neboli jádra těla (takzvaného Core).
Výchozí poloha: podpor na předloktí na boku. Ruka v pravém úhlu pod ramenem. Druhá ruka v bok. Lehčí varianta – spodní koleno pokrčené na zemi v pravém úhlu. Těžší varianta – nohy natažené na sobě.
Pohyb: zvedání boků – s výdechem nahoru a s nádechem do výchozí polohy.
Časté chyby: nadměrná rotace trupu do stran, tedy tělo není v jedné rovině (propadají se boky nebo je vysazená hlava vpřed).
Obě nohy si srovnejte do jedné roviny
2. Pevná pěkná záda díky plavci
Svaly: cvik zaměřený na zapojení hýžďových, zádových, mezilopatkových a ramenních svalů.
Výchozí poloha: leh na břiše – vzpažit.
Pohyb: zvednutím hrudníku a nohou docílíte zpevnění těla. Představte si plavce. Ruce napodobují prsařský záběr (krouživý pohyb) a nohy zároveň kopou střídavým pohybem (kraulový kop). Lehčí varianta – horní a dolní končetiny zvlášť.
Chyby: hlava v přílišném záklonu, lopatky nejsou staženy dostatečně dozadu, krčení kolen – pohyb nejde z kyčlí.
Stáhněte spodní bříško, abyste se v bedrech neprohýbaly
3. Plošší bříško díky vzporu
Svaly: při tomto cviku se opět zapojuje mnoho svalových skupin. Cílem je posílit jádro těla a hýždě.
Výchozí poloha: vzpor ležmo. Nohy mírně od sebe v šíři pánve. Dlaně jsou pod rameny. Lehčí varianta – kolena na zemi, vzpor klečmo. Pata směřuje vzhůru ke stropu. Hlava v prodloužení těla, dívejte se na zem.
Pohyb: zanožování (maximálně do úrovně těla, ne výše) – hmitání nohou nahoře.
Chyby: prohnutí v bedrech, přílišné zanožování, propadnutí v ramenou.
Pozor na propadlá ramena – narovnejte se!
4. Pevnější stehna díky lehu na boku
Svaly: vnitřní strany stehen – (adduktory) a opět jádro těla.
Výchozí poloha: položte se na pravý bok a opřete se o loket. Pokrčte levou nohu a nechte ji za pravou. Pravou nohu natáhněte. Plynule zvedejte nataženou pravou nohu nahoru, a pak ji vracejte dolů, aniž byste se dotkly země. Pozor: Cvičte plynule a pomalu, nohu zvedejte co nejvýše a nevytáčejte trup.
Pohyb: vykonává vertikální pohyb nahoru a dolů.
Chyby: vytáčení boků.
Cvičte pomalu a plynule
5. Skvělé držení díky zpevnění centra těla
Svaly: tento cvik je zaměřen na jádro (centrum) těla.
Výchozí poloha: lehčí varianta – vzpor klečmo, těžší varianta vzpor ležmo.
Pohyb: dotyky na rameno, kdy se nesmí tělo vychýlit ze základní polohy.
Chyby: prohnutí v bedrech, vychýlení těla do stran.
Opatrně, ať nevychylujete tělo do stran
6. Hezčí ruce díky tricepsovému kliku
Svaly: zapojení svalů – triceps, Core, ramenní + prsní svaly.
Výchozí poloha: tento cvik vychází z jogínské polohy kobra – kolena položená na zemi, otevřený hrudník – kdy váha je na rukou. Ruce jsou v šíři ramen a lokty směřují dozadu.
Pohyb: klik je mírný (ne až k zemi) s výdechem nahoru. Pro těžší variantu jste na nártech, kdy kolena jsou ve vzduchu.
Chyby: přílišný záklon hlavy, ruce nejdou podél těla nebo jsou šíře než pod rameny, prohýbání v bederní části.
Při tricepsových klicích lokty směřují dozadu, ne do stran
7. Úchvatné nohy díky bruslaři
Svaly: zapojení hlavně hýžďových, stehenních svalů, Core.
Výchozí poloha: stoj na jedné noze. Zanožení druhou nohou vzad s mírnou rotací pánve. Ruce jsou v předpažení. Váha je na stojné noze.
Pohyb: s pokrčením stojné nohy a zakročením druhé nohy vzad napodobujete pohyb bruslaře. Musíte zpevnit celé tělo, abyste udržely rovnováhu.
Chyby: přílišný záklon či předklon, nedostatečná rotace boků, přenášení váhy na zadní nohu.
Přeskakujte ze strany na stranu
8. Výraznější ramena díky hmitání paží
Svaly: cvik především na ramenní svaly, Core.
Výchozí poloha: úzký stoj rozkročný. Upažit. Ramena stažená dolů a zpevnění těla.
Pohyb: kroužením paží docílíte zapojení svalů ramenních. Opisujete malé kruhy vzad, vpřed nebo hmitáte nahoru a dolů. Pohyb vychází z ramen.
Chyby: výkyvy trupu vpřed a vzad, pohyb nevychází z ramen.
Hmity provádějte jen lehce
9. Menší bříško díky rotaci trupu
Svaly: břišní svaly, Core.
Výchozí poloha: sed. Lehčí varianta – nohy jsou na zemi pokrčené. Těžší varianta – zvednuté nohy, které tvoří úhel 90 stupňů. Ruce jsou v předpažení – pro lepší provedení si můžete do rukou vzít míč nebo si ho vložit mezi kolena. Oči sledují dlaně a tělo je v mírné kolíbce.
Pohyb: rotace do stran. Točte trupem, ne rameny.
Chyby: rotace ramen, ne trupu, nevytažení z ramen, propadává hrudník, což způsobí protrakci ramen (vytvářejí kulatá záda).
Držte vtažené břicho – tím vyrovnáte balanc
10. Rovnější záda díky přítahům v kleku
Svaly: především zapojení a posílení horní a střední části zádových (mezilopatkových) svalů.
Výchozí poloha: klek a předklon – váha je vzad. Ruce jdou podél těla nahoru. Hlava v prodloužení trupu. Pozor na zvedání ramen. Zpevněte centrum těla. Pro ztížení si můžete vzít do ruky činky.
Pohyb: s výdechem přítahy vzad a nahoru.
Chyby: vyhrbení či prohnutí zad, ramena stažená k uším, nedostatečný předklon, lokty jdou do stran.
Lokty nejdou do stran, ale podél těla
Posilování dolní poloviny těla
1. cvik - Plie - komlexní posilování hýždí a stehen
Kombinovaný výpad vpřed s plie. Jednoduchá, nicméně velmi intenzivní kombinace dvou posilovacích kroků, kdy se ve výpadu vpřed otočíte o 90 stupňů do nízkého širokého podřepu, poté zpět do výpadu vpřed a vrátíte se do výchozího stoje.
Na každé straně 4 sekundy vydržte.Výpady vpřed i vzad jsou ideálním cvikem pro posilování celé dolní poloviny těla. Na každou stranu udělejte 3 série po 16 opakování.
posilování a formování stehen
2. cvik - Unožování
Vynikající posilovací cvičení zaměřené především na hýždě. V základním postavení stoje si opřete paže v bok a nebo o koleno.
Zatím snad nejjednodušší cvik. Ale účinný!
Přeneste váhu na jednu nohu a druhou nohu unožte, tedy zvedněte nohu do strany. Na každé straně udělejte 3 série po 8 cvicích. Nohy vždy střídejte.
Tento cvik vám pomůže ke kulatému zadečku
Náhledy fotografií ze složky 1 Moje zhubnutí navždy