Jdi na obsah Jdi na menu
 


Co ta hlava?

Lidská psychika je věc hodně složitá a hlavně individuální, náš sklon k poruchám v ní je dán už prenatálním vývojem mozku v úplném začátku těhotenství, už první nervové buňky tvoří budoucí myšlení a keho základ, dítě se nemůže bránit cizorodým a škodlivým látkám, které do tkání pronikají z matky, pokud konzumuje nezdravé potraviny nebo omezuje kouřením přísun kyslíku krví, dítě nebo lépe řečeno nervové buňky vnímají jen stresové podněty, čím víc stresových faktorů a nejistoty tyhle buňky zachytí v těhotenství a prvních dvou letech života, tím větší sklon k labilitě, nervozitě a psychickým poruchám člověk má celý život. Dítě si nepamatuje děje, nemá vzpomínky na to všechno, jeho nervové buňky si pamatují jen kladné nebo stresující podněty. Proto jsme každý jiný, proto máme jiné myšlení a jiné vzorce myšlenkových postupů.
Často se setkávám s otázkou , zda daný člověk má takovou vůli , aby dosáhl svého cíle?
Otázka hubnutí není jiná než otázka jiné cílené činnosti, činnost cíleně děláme pro zisk, abychom se uživili nebo pro radost nebo proto, že jsme si rozumově celou věc zdůvodnili.
Takže hubnutí vlastně prolíná celou psychikou, není to jen volní záležitost, ale úspěšní klienti spojí více složek.
1. Motivace- nejsilnější bývá zdravotní a hned za ní vzhledová
2. Rozumové zdůvodnění výhodnosti toho, že něco ohledně svého těla změním, proč to chci a co mi to přinese, promyšlení, jak změnu zakomponuji do svého dosavadního života - tady je dobré si napsat na papír klady a zápory, je dobré se zabývat nejenom tím , co mi dá menší váha, ale vypsat si do sloupce vedle i to, co mi přináší vyšší váha a popřípadě její další zvyšování.
Jak zvyšování nebo snížení váhy ovlivní moje zdraví, vztahy k lidem a celkovou kvalitu mého života?
Já vím, že si to uvědomíte v hlavě, ale vidět to na papíře bývá někdy opravdu další schůdek k posílení motivace.
Nepodceňujte rozum, ten velí celému Vašemu konání, on dává hlavní podněty k našemu jednání.
3. Když už máme motivaci a podpořili jsme ji rozumem, přichází teprve vůle, má několik součástí.
Cílevědomost - je důležitá, já nikdy nedělám ráda věci, které se mi zdají zbytečné a nesměřují k nějakému cíli, v minulém bodě nám rozum řekl, co je cíl a proč, vyvěste si to klidně v kuchyni na oři, abyste věděli PROČ jdete za tím cílem.
Zásadovost - někdo ji má v životě jako součást svého jednání někdo ji nesnáší, ale tady je potřeba, vypište si zase klidně hlavní zásady diety a to bude zákon bytí, zákon úspěchu, jasně stručně, pak se dají zásady vštípit.
Sebeovládání - to je otázka, co? Když máte rozumově zdůvodněný cíl, podpořený motivací a stanovením jasných zásad, stačí si na ně při ochablosti sebeovládání vzpomenout a sebeovládání se rychle dostaví. Není to žádné kouzlo, takhle postupuje každý, kdo chce něčeho dosáhnout.
No a já mám ještě jednu ZÁSADU - co, nekoupím, to mne nebude svádět, takže už při nakupování vynechávám věci, co jsou nezdravé a ničí tělo, aspoň pokud členové ropdiny s něčím moc neotravují. Takže občas manželovi něco sladkého koupím, ale brambůrky, paštiky, coly a podobné pochutiny, již dávno z našich nákupů vymizely.
Držím palce, každý úspěch je souborem všech těchto faktorů a je dobré si vše v hlavince srovnat.

6252-promena.jpg

 

Příspěvky

Co ta hlava?

ObrazekMusím říct, že se u mne i Vás mění stále přístup k výživě a tomuto programu a jeho realizaci. Pokusím se to nějak popsat, ale rozhodně netvrdím , že to bude stoprocentně výstižné. Najdete- li se v některé skupině žen, aspoň uvidíte, zda Váš přístup je optimální pro udržení hmotnosti po celý život. Možná je to moc tvrdé a někdo to nepřijme, napište tedy i své protichůdné názory.

V pátek byl v televizi nějaký film, komedie, lidé zalévali zemědělské rostliny nějakým roztokem, protože jim jeho výrobce vsugeroval, že je to to nejlepší. Nebyli ochotni přijmout myšlenku, že na zalévání je nejlepší obyčejná voda a rostliny jim nerostly.
Srovnejme si to s jídlem, Coca- cola vám dodá energii - sežere zubní sklovinu a ztloustnete po ní jako čuník, reklamy se snaží lidem vsugerovat, že colové pití a energetické nápoje a slazené limonády jsou pro ně to nejlepší, lepší než voda.
Máš hlad? Natucni se něčím dobrý, sůl Ti poškodí orgány, zvýší tlak, bílá mouka zvýší produkci inzulinu a tuk se ti pěkně uloží na břicho. Zase nám vsugerovávají tu první část - záleží jen na tvých pocitech blaha ne na zdraví.
Viděli jste někdy reklamu na rajčata nebo salátové okurky nebo opravdu kvalitní šunku bez mouky a vody????
Prostě jakoby se lidi zbláznili a nechali se masírovat vlastní chutí a reklamou a rozum se někam schoval ve chvílích jídla, nemáte někdy podobné pocity???
Proč se jeden a ten stejný člověk dokáže ovládat a dobře pracovat, spolehlivě řídit auto, pak se jedná o jeho jídlo a zdraví a on přestane používat mozek a nacpe se uzenou klobásou a bílými rohlíky???
Jíme pudově, z dávných dob se bojíme nedostatku a snažíme se ve chvíli dostatku do sebe podvědomě naládovat zásoby na horší časy, ale horší časy nepřicházejí, zásob je čím dál víc, vnitřní tuk dusí fungování orgánů, ucpává cévy, podkožní nás obaluje jako medvěda a z televize slyšíme, že máme dětem dát místo ovoce sladkosti s umělými vitamíny a natucnout je slanými keksy a k Vánocům patří Coca- cola, není to celé nějak divné????????

 Ten stravovací program by měl pomoct nejen k lepší postavě, ale k lepšímu ovládání pudových reakcí, když jdeme jíst, je to nácvik i pro hlavičku.

 
Celý příspěvek | Rubrika: Co ta hlava? | Fotografie: Janča před a po zhubnutí | Komentářů: 6