Jdi na obsah Jdi na menu
 


Chemie těla a zdraví a detoxikace

Jak to vlastně je a jak všechno se vším souvisí

Chemie těla a zdraví

Proč je dobrá minimálně jednou za tři měsíce týdenní detoxikace.
Jak se tělo zanáší, částečně se zanáší u každého, ale běžné
1 .metabolické zbytkové sloučeniny zvládá zdravé tělo samo, jen se musí připojit dobrý pitný režim a pohyb, strava by měla být zdravá a lehčí.
2. Toxiny, které přicházejí k tělu z vnějšího prostředí, potravy , kouření atd. tělu občas musíme pomoct odstranit detoxem.
nejdříve si řekněme, jak se tělo chová, když se setká s toxinem, tedy látkou , která není tělu vlastní a nějak jej poškozuje.
1. prvně se tělo snaží škodlivou látku vyloučit - sekret, moč, pocení, slzení, hleny , menstruace mimo termín, rychlé vylučování stolice.
2. Když to nevyjde, snaží se pracovat bílé krvinky a začne zánět, začne horečka a tělo se pokouší zneškodnit látku teplem a chemickou reakcí.
3.Když nepomůže nic a zánět látku nepomůže rozložit nebo vyloučit hnisem, ukládá se homotoxin do mezibuněčných prostorů kdekoli na těle, tělo se jakoby smířilo, že je v něm, může se uložit i do tukového vaziva. Někdy dojde k tomu, že se mohou více v člověku tvořit usazeniny v orgánech, protože toxiny ovlivňují jejich činnost, tvoří se kameny, písek špatně fungují žlázy s vnitřní sekrecí a začíná to většinou slinivkou nebo štítnou žlázou. Ve střevuse ukládají toxiny a zbytky a bohužel zanášejí hlavně tenké střevo, kde jsou klky , v tlustém sse zsazují daleko méne, to je uvnitř hladší.
4. Uložené homotoxiny číhají v těle na oslabení těla, sníží se obranyschopnost třeba hloupou angínou, toxiny se při oslabení aktivují a začnou narušovat vnitřní strukturu nejbližsích aktivních buněk, najednou z banální nemoci může docházet k chronickým zánětům, trpí psychicky a někdy i velikou únavou , únavovým syndromem, Toxiny mohou ochromit i receptory , které pouštějí do buněk výživu a to způsobí tu únavu,
5. Poslední fáze ja potom propuknutí nemocí nebo změna genetické informace a změněnému dělení buněk a to je pak nádorové bujení. Je to proces , který trvá u každého člověka jinou dobu a ovlivněn životními postoji, pohybem a dědičností, fáze 2,3,4 a 5 není nutná, pokud o sebe dbáme, jde oddálit až do pozdního stáří.

To je to téma, kterému bych se chtěla delší dobu věnovat. Od Vánoc si čtu různé knihy a lékařské studie zabývající se imunitou a zdravím člověka z biochemické stránky, nejsem odborník, ale ze svého laického pohledu bych se z toho všeho pokusila vybrat, co jsem pochopila, co můžeme my, jako obyčejní lidé ve svých podmínkách realizovat pro sebe a kupodivu hlavně pro své děti, aby se nám dařilo lépe. Nakonec to potažmo ovlivňuje i naši váhu a celý náš život.
Kupodivu to přesně zapadá do teorie o nadprodukci inzulínu a chemii těla, na které jsem si založila tohle hubnutí.

Existuje mnoho knih popisujících diety u jednotlivých nemocí, ale mně připadá mnohem lepší pohled na tělo jako na celek, musí pracovat v harmonii, imunitní systém musí být schopen jej bránit, nebudu se tedy zabývat jednotlivými nemocemi, ale vyjdu z toho, že každá nemoc propuká při nedostatečnosti imunity.

Jak jsem četla všechno možné a nemožné o lidském těle, neškodí mu jen zkonzumované jedy, ale hlavně volné radikály, nejen že se do těla dostanou zvenčí, ale tvoří se nám tu při biologických a metabolických procesech, dokonce vznikají při dýchání. Volné se jim říká, že se snaží navázat do našich buněk, tím je poškozují a narušují, urychlují tím stárnutí a propuknutí různých nemocí.
Urychlují propuknutí rakoviny, kornatění cév a celkové opotřebení organismu. Kdo si dá občas nějaký čistící den s určitým složením potravin, může tělu od nich pomoci, ale jen zase na omezený čas a zase po 10 - 14 dnech to opakovat.

V první fázi dostanete oslabení třeba chřipku a v té poslední něco daleko horšího a smrtelného.

Faktory ovlivňující naše zdraví a jejich ovlivnitelnost námi smrtelníky.
Předem předesílám, že se nic z toho netýká nemocí vzniklých poškozeními těla při úrazech a nehodách, které nejdou nijak tímto způsobem ovlivnit.
Naše zdraví a potažmo kvalitu života ovlivňuje:
1. Genetická výbava - tady jsme trochu bezradní, nevybíráme si ji, útěchou nám je, že každý se rodí s určitými sklony a slabostmi, je potom ovšem na něm, zda je nechá propuknout a zabít ho ve 40 nebo na ně v klidu zemře v 80.


2. Prostředí , ve kterém žijeme. jako malí se musíme přizpůsobit rodičům, ale po čase si můžeme vybrat, v jak znečištěném prostředí budeme žít a kde vychováme svoje děti, je to tedy faktor, který do určité relativní míry ovlivníme. Relativní míra je dána tím, že prostředí v daném státě je znečištěno všude, ale já si mohu vybrat, kde je to pro mne moji rodinu ještě únosné.


3. Způsob života - tady myslím průběh jednotlivých dnů, na kolik se věnuji nějakým zálibám a zlozvykům, jak ovlivňují můj život a moje zdraví. Určitě si je musím vybírat podle svých ps. a fyz. možností, ale vybíráme i podle našich vzorů z dětství, podle financí a podle své pohodlnosti.
Jistě že bude pohodlnější kouřit než se věnovat dvakrát do týdne nějakému cvičení nebo vycházkám.
Jistě je finančně méně nákladné začít běhat než surfovat na vodě, ale možností je stovky a výběr je na nás, na našem myšlení a chtění. Vymyslet si to pro sebe tak, aby mi to vyhovovalo po všech stránkách a nezatížilo mne to finančně více, než je pro mne únosné.
Také je dobré mít na mysli, že moje děti jsou zrcadlem mého chování, třeba ne hned, ale z vlastní zkušenosti vidím, že po nějaké době přijímají modely chování rodičů dost podvědomě.
Tak i já podvědomě se učím odstraňovat svoje chyby a špatné návyky, aby ony měly jednou lepší život.
V tomto smyslu jsem třeba nepřevzala od své matky všechny způsoby vaření a názory na život, ale naučila mne důležitou věc, že je třeba ne zachovávat dogmata a zvyky, ale jednou za čas si vyhodnocovat pro a proti, podívat se na věci z nadhledu a pokud se staré přežilo, měnit vše a stále nad vším přemýšlet, žádná změna není konečná. To je od ní také dobrý vklad do života.

4. Jídlo a vše , co dávám do těla - to ovlivnit mohu, tak sem s tím a myslím , tedy jsem.
Tady to platí dvojnásob, z toho všeho, co jsem četla od těch jednotlivých lékařů vychází jedna jediná věc, potrava může oddálit nebo naopak spustit geneticky zakódované nemoci , také může přivolat nemoci získané a dlouhodobě imunitu oslabit.
Potrava, jak o ní budu psát, bude pro zdraví, aby vypínač v těle zůstal vypnutý co nejdéle a nemoci propukaly až v pokročilém stáří.

Shrnutí faktorů
Strava je jedním z důležitých a celý způsob života.
Podle všech těch studií lékařů třetina typů rakoviny přímo souvisí se způsobem stravování a života.
Na obezitu a také nemoci s ní související zemře každý rok tolik lidí, že nějaké zemětřesení je jen nicotná záležitost.
Iniciace nemocí je v tom, že máme vlohu, složení DNA, které vede k nějaké nemoci, máme k ní sklon. Pak přidáme oslabení těla nevhodnou stravou, UV záření, cigaretový kouř a rakovinotvorné látky v jídlech s velkou chemickou úpravou.
Pokud si dáme dost tučného a sladkého jídla a dáme k tomu málo bílkovin, málo zeleniny a ovoce a trvá to dost dlouho, aby se spustila iniciace oslabení našeho těla, budeme se divit.
V buňkách se začne měnit funkce bílkovin, snižuje se odolnost těla, jste víc unavení, stále nachlazení, ospalí, pak se buňky začínají dělit, ale ne zdravě.
Tohle všechno se neděje moc rychle, u dospělých lidí to dřímá a vyvíjí se roky, vývoj může od genetického ložiska do vypuknutí trvat i 20 let.
Látky, které obsahuje některá strava jsou takové malé preventivní chemoterapie pro tělo, jakoby podporují jeho schopnost regenerace a zároveň znemožňují geneticky zakódovaným ložiskům buněk s poškozenou DND v růstu.
Tento růst nejvíc zpomaluje šťáva z červené řepy, červeného zelí, kapusty. V kombinaci s vitamínem C v přírodní šťávě z citrusů se jejich působení ještě zesiluje. Důležitá je tedy pravidelnost aspoň třikrát týdně a dlouhodobě. Jako druhotný efekt je také působení na čistotu střev a jejich mikroflóru.

Jak bojují s nepřáteli a nemocemi rostliny? Pomohou i nám?
Produkují fytochemické látky, které mají účinky antibakteriální, antimykotické a insekticidní. Proto i působnost vitamínů konzumovaných v přirozených porcích zeleniny a ovoce je mnohem vyšší než působnost vitamínů v tabletách.
Fytochemické látky posilují celou imunitu těla také mohou chránit před bujením buněk, mohou ho oddálit, máme - li jej zakódováno ve své DNA.
Jedná se o polyfenoly v barevných zeleninách a ovoci - hodně jich je i v červeném víně, a v zeleném čaji.
Sloučeniny síry, které dávají specifické aroma česneku a kapustě, terpeny, které najdeme v citrusech.
Mezi tyto nejlepší látky tedy patří flavoidy, kyseliny fenolové, karotenoidy a monoterpeny, saponiny a již zmiňované sloučeniny síry.
Vzorce jsou hodně složité, ale názvy si napsat můžeme.
Koření kurkuma - já ho nemám, ale musím brzy vyzkoušet - účinná látka kurkumin
Hroznové víno - resveratrol
Citrusy - terpeny - limonen
jahody - kyselina ellagová
zelený čaj - Epigallokatechin - 3 -gallát
sójové maso a boby - genistein
rajčata - lykopen
Kapusta - Indol - 3 - karbinol
Brokolice - Sulforafan
Tyto látky nejsou jako vitamíny tolik náchylné na poškození při tepelné úpravě, krátká jim nevadí.
Brání navázání růstových hormonů na poškozené buňky a tím jejich růstu a množení, brání také růstu nových cév, které by nové shluky rozbujelých buněk zásobovaly živinami z krve.
Ovšem obsah těchto cenných látek v těle je třeba udržovat pravidelnou konzumací již zmíněných potravin, nárazové akce nestačí. Nejlepší je syrový stav, který zachová i vitamíny, ale lehké podušení u zeleniny je možné též.
Také nám to objasňuje, proč sklenka červeného kvalitního vína dvakrát, třikrát za týden není při naší dietě zakázána. Ale s mírou.

Fytochemické látky a naše zdraví

Minule jsem psala o fytochemických látkách, které obsahují některé potraviny, mají další důležitou vlastnost - pomocí své chemické stavby dokáží absorbovat volné radikály vznikající při chemických reakcích v našem těle. Ty vznikají například i při obyčejném dýchání.
Detoxikací konzumací vhodných potravin, o kterých jsem už psala, můžeme oddálit poškozování našich buněk a stárnutí celého těla.
Osoby vážící 70kg vyprodukuje při aktivním životě za rok 1,7 volných radikálů.
Některé aktivní látky třeba z česneku a kapusty brání nejen množení špatných buněk v našem těle, ale i tvoření nových cév, které zbujelou tkáň potom vyživují.
Výživa založená na pravidelném přísunu potravin s vitaminy a fytochemickými látkami je naší velkou zbraní proti stárnutí a nemocem.
Pokud se tělo přestane přetěžovat nesmyslnými jídly, která obsahují moc tuků a jednoduchých cukrů, přidá se pohyb v mezích možností člověka, je tělu najednou lépe a stárne pomaleji, tak už víte, proč se děvčata po určité době cítí tak dobře.

Jak souvisí výživa a detoxikace

Dieta obsahuje hodně potravin, které napomáhají detoxikaci těla, vyrovnáním hladiny krevního cukru odpadají stále se opakující se pocity naprostého vyčerpání a únavy, omezuje se konzumace jednoduchých cukrů, to sice neokrádá mozek o sacharidy, ty dodáváme spíše dlouhé, ale tím se minimalizuje příznivé prostředí v těle pro množení "škodlivých bakterií", nepodporujeme kvašení ve střevech než je nezbytně nutná doba, klesá podíl nasycených tuků v potravě a nezatěžuje se tak zbytečně trávicí ústrojí a játra. To vše trochu zmenšuje celkovou zátěž těla toxiny, není to detoxikace hladovkou, ale je to průběžná detoxikace vhodným jídlem, proto i některé krevní výsledky jsou u klientek lepší po několika měsících diety než před tím.
V podstatě veškeré ovoce a zelenina pomáhají odbourávat tělu toxiny, fytochemické látky, které obsahují, na sebe mají schopnost navázat toxiny a odvádět je z těla, když k tomu přidám potraviny, které podporují činnost střev a ledvin, vznikne takový "jídelní odsavač" škodlivých látek z těla bez hladu. Není to akce na týden, ale po měsíci už jsou patrné výsledky. Jak jsem tu psala o šťávách, tak zrovna červená řepa je jednou z takových účinných potravin, ale ne zavařená, čerstvá.
Dále k nim patří kiwi, řeřicha, brukvovitá zelenina, luštěniny - červené fazole třeba, mrkev a banány, které brzdí vstřebávání těžkých kovů do těla a podporují jejich vyloučení.

Naše dieta a detoxikace těla

Za normálního běhu, kdy nehubneme, čerpáme energii z uhlohydrátů z krve s zásob ze svalů, pokud je občas vyčerpáme, pálí se tuk, tělo ukládá tuky a do nich i toxiny z potravy a vytvořené z fyziologických dějů, takže člověk nejen, že je silný, ale i hodně zanešený toxiny.
Když se pálí tuky je fajn to spojit s očistnými dny a jíst i hodně ovoce a zeleniny, které detoxikaci podporují fytochemickými látkami.
I pohyb, který doporučuji, kdyby to byly jen procházky, vyvolává pocení, tím odvod toxinů, zrychluje dýchání, zase se výdechem vylučuje více toxinů, stimuluje střevní činnost a pokud se dost pije, čistí se střevo, stimuluje lymfatický systém, to vede též k čistění organismu.
Doporučuji i čaj Reduktan, mírně projímavý, doporučuji hodně vlákniny.
Tím, že nevypustíme uhlohydráty v našem jídelníčku zcela, neuvolňují se toxiny z tukové tkáně tak rychle, jako u diety zcela bez pečiva a výrobků z mouky, hubnoucí se necítí vyčerpaný a při tom se pomalu stejně tělo čistí.

Stres a výživa

Nějaký podnět, který u nás stres vyvolá, spustí v těle chemické reakce.
Tělo se naježí a chce bojovat, jenže v moderním světě nebojujeme a všechny chenmické látky, co se v těle vyloučí se obrací proti nám.
Zrychlí se nám tep, pokud se ale s nikým nepopereme, nevykřičíme nebo nenasekáme hromadu dřeva, zvýší se nám jen krevní tlak a ohrozí nás mozková mrtvice nebo infarkt.
Svalový tonus se zvýší, pokud se fyzicky nevyřádíme, přenese see napětí do oblasti krčních úponů a páteře, přichází bolesti zad a migrény.
Vyloučí se větší množství bílých krvinek, tělo čeká, že bude i zraněno, ale není. Tyto krvinky putují tělem a způsobují autoimunitní onemocnění, záchvaty astmatu a mohou přinést i zhoubná onemocnění a domnělé alergie.
Také nadledvinky vyloučí více hormonů a jsou unavené, ta únava se přenese na celý organismus, nastává ospalost a apatie. Ráno začněte příjemnou hudbou a vůní kávy s mlékem, k ní dejte jogurtek s cel.lupínky, deseti rozinkami a deseti oříšky a sklenici pomerančové šťávy, na stůl pro ostatní nachystáte šunku, sýr a zeleninu a cel. Pečivo, nezapomeňte přivítat každého člena rodiny u snídaně úsměvem. Jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá. Taková chvíle s rodinou u snídaně, je občas velice příjemná.

Den proti stresu
Trošku si před společnou snídaní protáhněte záda, třeba nějakým cvikem z jógy. I o víkendu se pěkně upravte a začněte s tím, co jste si naplánovali.
Ke svačince si dejte ovoce nebo šťávičky, popřejte je i rodině.
Podívejte se na svoji práci, taková vyleštěná koupelna, či pěkně uklizený pokoj, musí potěšit srdce každého. Tak chvilku pauza, zavolejte kamarádce a domluvte si s ní další setkání nebo akci.
No a je tu oběd, nějaké dobré dietní masíčko, dost zeleniny a trocha sacharidů proti stresu.
Po dobré kávičce se vydejte na procházku nebo zaplavat, také posilovna je OK, no a co se pak nasvačit banánku nebo jogurtu a dopřát si solárium nebo masáž?
Jsme zase doma, nějaká práce a lehká večeře cel.pečivo, zelenina, nízkotučná bílkovina pro všechny a dál se bavíme, venku nebo doma? Je to jedno, hlavní je být s někým milým a zasmát se od srdce.
Po večerní sprše si vezměte k lůžku dobrý čajíček a něco na chvilku čtení, také si zapalte aroma lampičku s jasmínovým olejíčkem, potom už zábava dle možností a chuti a dobrou noc.

 

Názory zdravotnic na detoxikaci:

Jsem moc vděčná těm zdravotnicím, co drží s námi dietku a hubnou, že se mi vyjádřily k mým dotazům ohledně šťávových dnů a detoxu.
Vlastně jsem na to hrdá, že i když si mohly jídelníček sestavit samy, z nedostatku času raději volily variantu nevymýšlet vymyšlené a ještě byly tak laskavé, že svými radami přispěly.
Shoda mezi jejich názory panovala ohledně šťávových a očistných dnů v těchto bodech:
1) Jsou prospěšné a nenarušují dietu, jednou za týden je nejlepší držet šťávový.
2) Jsou nezvyklé a duševně jsou náročné zpočátku, kdy máme pocit, že děláme něco exotického proti zbytku rodiny.
3) Pomáhají z naší paměti vymazat představu jídla bez myšlení nebo jídla jako kompenzace nepříjemností.
4) Zbavují tělo toxinů a to mohou mít pro nás určité momentální nepříjemné příznaky - bolest hlavy, pocity zimy i sklíčenost nebo dokonce pocit slabosti. Je dobré je kombinovat s vycházkami a dát si je ve dnech, kdy máme více času.
5) Naše tělo při týdenní očistě začíná odbourávat i poškozené buňky a nemocné a zvyšuje se regenerace zdravých buněk a rychleji se tvoří nové.
6) Z detoxikace jako celku vyplývá zpomalení stárnutí, zdravější tělo, nastavené celkově na lehčí režim stravování, na jejím konci by měla být čistčí pleť, neměl by tolik zapáchat dech, neměl by tolik páchnout pot jako před ní a při ní a celkové pocity a fyzické aktivity by měly být pozitivnější.
7) Také chutě na některé nezdravé potraviny, co tělo překyselují by se měla snížit, sladké věci nám budou připadat až moc přeslazené a slané zase moc přesolené.
8) I v následujících dnech se vyplatí dost pít, co tělo vypije do 14 hodin, to odvádí toviny shromážděné po noci ven. Pití by se mělo stát součástí nás samých.
Samozřejmě vody a čajů, chy, chy

Jednodenní očistné kůry:

Očistný den s kyselým zelím
Kyselé zelí je nejen vitamínovou „bombou“, ale také skvělým pomocníkem pro nastartování diety. Tento zázrak zbavuje tělo nečistot, spaluje tuky a posiluje imunitní systém. Vyzkoušejte jednodenní očistnou kůru s kyselým zelím a uvidíte, jak skvěle se budete cítit. Kysaného zelí můžete sníst, co hrdlo ráčí – ovšem pozor na kopřivku!
Šťávový den
Většina ovocných a vitamínových šťáv (těch kvalitních) obsahuje vápník, který je prospěšný pro naše kosti. Vápník také povzbuzuje činnost ledvin, napomáhá k odvodnění těla. V zeleninových šťávách je ho o 50 % více, než ve šťávách ovocných. Během šťávového dne vám doporučujeme vypít asi 3 litry ředěných 1:1 ovocných nebo zeleninových šťáv rozdělených do několika menších dávek .
Exotický den
Exotické ovoce v sobě skrývá velké množství minerálních látek, enzymů a také vitamínů, které aktivují látkovou výměnu, urychlují spalování tuků a vylučují škodlivé látky z těla ven. Exotické ovoce pomáhá v boji proti celulitidě. Doporučujeme vám především kiwi, mango a samozřejmě také ananas.
Polévkový den
Polévka je zkrátka grunt, který nám nejen prospívá, ale také nás dobře nasytí. Doporučujeme vám zeleninové polévky bez zahuštění – ty mají málo kalorií, ale dejte nějakou luštěninu a brambůrek, aby se neporušilo pravidlo našeho hubnutí, bude tam hodně vitamínů a také balastních látek. V polévkovém dni se snažte navíc ještě vypít alespoň 1,5 litru neperlivé minerálky anebo bylinkového neslazeného čaje.

Malá sedmidenní očista

Nejděte si čas uplatnit pár dní na odpočinek těla a pročištění a odkyselení organismu,

co mi pomohly loni. Je to mix detoxikace a vitamínové bomby, člověk má po nich o kg až dvě méně a cítí se lépe. Pokud budete někdo chtít, držte to se mnou.
Cvičí se při nich obden aspoň 30 minut.
První den - snídaně banán a šťáva z pomeranče nebo celý pomeranč, svačina 2 - 3 kiwi, oběd zeleninová polévka bez zahuštění s malým bramborem, svačina banán a pomeranč, večeře 2 - 4 kiwi
Druhý den - banán a plátek ananasu, svačina 2 - 3 kiwi, oběd dušená brokolice nebo květák, celý kus a mrkev syrová, svačina - 2 -3 plátky ananasu, večeře zelný salát s pomerančem - viz. tady v oddílu v menu vaříme zdravě - saláty
Třetí den - banán a plátek ananasu, svačina 2 plátky ananasu, oběd 100 g vařené rýže a 150 gr dušené zeleniny, svačina 2 - 3 kiwi, večeře zase salát ze zelí a pomeranče

Čtvrtý a pátý den - ráno sklenice trochu osolené vody a připravit si dva litry citrusové šťávy, pomeranče a grepy podle chuti a naředit to vodou na 4 litry a pít to každé půl hodiny menší skleničku, pokud bude prázdný žaludek moc vtíravý, dejte pomeranč nebo polévku ze zeleniny bez zásmažky k obědu.
Tento postup je nejúčinnější drží-li se dva dny. Odplaví z těla toxické látky nejen ze střev ale i toxickou lymfu, za ty dva dny klesne překyselení těla na neutrální míru.
Protože toxiny odcházejí i potem, doporučuji u toho zařadit podle možností i cvičení.


Šestý a sedmý den - bílý den a den, co je popsaný u něho, v tom druhém dni na oběd zeleninová polévka jako tady první den.

Dalo by se proti těmto dnům namítnout, že je tam moc ovocného cukru, ale tuto skutečnost plně vyváží, že tělu doplní enzymy zodpovědné za lepší trávení - ptyalin / trávení sacharidů/, hydrochlorin / trávení tuků/ a pepsin / trávení bílkovin/.
Pokud někdo nejí ananas, o tento poslední přijde.
Celkově ve spojení s následným bílým dnem zrychlí metabolismus a když tři dny nebudeme jíst určité potraviny, to také nemůže uškodit.
Tak hurá do toho.

Volné pokračování sedmidenní očisty

Myslím, že neuškodí tělo po zimě trochu očistit, citrusy spolu s vodou vyplaví z buněk zplodiny a působí zásaditě v celém těle, propláchne střeva od hnijících zbytků mas. Jak se detox dokončí, měla by se měsíc pít obden sklenici šťávy z červení řepy nebo rajčat a brát Sylimarin forte , podporuje detoxikaci a regeneraci jater. Má protizánětlivé a antioxidační účinky. Je jednou z nejvíce účinných látek na podporu funkce jater. Sylimarin zvyšuje produkci glutathionu v játrech o 30%, což zvyšuje výrazně detoxikační kapacitu jater. Sylimarin také stimuluje syntézu bílkovin v játrech, což podporuje růst zdravých jaterních buněk. Dále je při konzumaci ostropestřce stimulována produkce žlučí, což je prospěšné pro játra i žlučník.
No a závěr po tomto by měl spočívat ještě stále v lehčí stravě a konzumaci vlákninových tablet aspoň 6 za den po dobu týdne na dočištění střev.
Pak by tělo mělo být relativně osvobozené od zplodin a volných radikálů, ona to doporučuje jednou za čtvrt roku, jako prevenci předčasného stárnutí.

Velká třífázová očista

1. fáze očisty těla  - záměry

Dělala jsem ji s několika záměry:
1. Aby se dala zařadit do jídelníčku a nenarušila hlavní zásadu.
2. Podpořit trávicí soustavu, nejen aby se pročistila, ale také následně lépe vstřebávala látky z potravy, k tomu budou sloužit fytochemické látky, o kterých jsem psala dříve.
3. Zbavit tělo nepříznivých alergenů z okolí, které se v něm usazovaly.
Pro sebe si zakupte i nějaké cizí ovoce, hlavně ananas, když jej uvidíte ve slevě, berte do košíku, má v sobě bromelin, který má protizánětlivé účinky a podporuje metabolismus bílkovin v těle, celkově je pro rozhýbání metabolismu velmi dobrý.
Je jedno, zda jej sníte syrový nebo si uděláte šťávu.

1. Fáze detoxikace  - Odlehčovací týden na čištění těla

1.den - kopřivový a jiné bylinné čaje a cel.pečivo co tři hodiny.
2.den - ovocné šťávy a k obědu nějaká bílkoviny
3.den + 4.den - bílé dny - kdo chce i kozí produkty nebo bio
5. den - saláty ze zeleniny s trochou cel.rýže
6. den - šťávy a oběd a večeře talíř strouhané mrkve s jablky
7. den - saláty ze zeleniny s trochou cel.rýže + sekané maso z pečeného kuřete
Pít 3 l tekutin za den.

Dotaz: Chcela by som sa opýtať na očistnú kúru. Druhý deň sa majú piť ovocné šťavy, ale nie je napísané koľko by ich malo byť a zároveň aké zloženie.

2 decky šťávy po 3 hodinách a k nim 2 decky vody, jinak 4 mrkeve, červená řepa1/2, řapíkatý celer 4 stonky a dva pomeranře na půl dne.

Ty dny mají návaznost, první vyčistí střeva , druhý je detoxikuje sliznici, třetí a čtvrtý obnoví mikroflóru a další navodí běžný chod trávení.

Otestujte se před první fází - 7 denním programem


Čím méně bodů bude, tím jste na tom lépe.
Vždy je pěk možností:
Silně - 4 body
Průměrně - 3 body
Mírně - 2 body
Zřídka - 1 bod
Nikdy - 0
1. Po jídle mi bývá těžko, mám zhoršené zažívání
2. Podle dřívějšího hubnutí mám pomalý metabolismus a tělo zadržuje vodu.
3. Nevyrovnaná chuť k jídlu, nechutenství a někdy zase záchvaty žravosti
4. Nadýmání po jídle
5. Časté průjmy.
6. Pálení žáhy y říhání mezi jídly.
7. velká chuť na sladké a následná malátnost po dvou hodinách.
8. Nemám chuť na zeleninu a ovoce.
9. Slabost v nohou a ochablé svaly.
10. Pocit únavy během běžného dne dřív než večer.
11. Velká citlivost na sychravé počasí.
12. Přílišný sklon i malé problémy vidět jako neřešitelné.
13. Špatné sebevědomí a sebepodceňování v péči o tělo.
14. Špatná schopnost se soustředit po dvouhodinové práci.
15. Žlutavý, mdlý nádech pokožky.

Nákup první fáze očisty 

kopřivový čaj
černý plátkový chleba
kuřecí prsa nebo pangasius
koření kurkuma k masu a do salátů
pomeranče, mrkve, jablka , červená řepa a řapíkatý celer, 3 pertžele
Bio jogurty nebo jogurty Holandia, všechny bílé, odtučnělý tvaroh, česnek, níukotučný neochucený kefír nebo sójové mléko
zelenina dle možnosti na saláty
celozrnná rýže

Při první fázi je dobré pít hodně kopřivového čaje,
 jde o uvolnění napětí těla, o zmírnění zátěží, přidejte masáž klasik nebo lávovými kameny.

Vyhodnocení dnů na deseti lidech

Do ověřování odlehčených dní se zapojili 4 muži a 6 žen.
Když ženy a muži začali stejně, u žen šel poklid rovnoměrněji dolů do 3 dne, pak váha dva dny stagnuje, U muže je pokles včetně 4 DNE ROVNOMĚRNÝ, PAK BYL MÍRNÝ NÁRŮST VÁHY.
Muži víc solí a stravují se méně zdravě, ten pátý den se mu v těle zadržovala voda, tím že se v tkáních rozpouštěly zásoby soli a než je ledviny stačily vyloučit ještě narušovaly tok vody v těle.
šestý den byla pak u muže hmotnost stejná a opět klesla až poslední den.
Ženy v průměru daly dolů 3 kg a muži 4 kg.
Měřili se v lékárně a po propočítání % tuku, ženy daly dolů 1,8 kg tuku a muži 2,5kg tuku. Vše jsou průměrné hodnoty.
Všem se vyčistil jazyk a po těchto dnech ho měli krásně růžový, celkově se cítili dobře a navázali naším - svým jídelníčkem.

2. fáze detoxikace - záměry a obecná charakteristika

Cílem druhého stupně detoxikace je omezení působení látek, které oslabují imunitní systém, podpořit povrchové vylučování, budeme se zabývat pročištěním výstelky trakčnímu, po prvním stupni již je trávicí tračník méně zatížený, tak co budeme tedy dělat?
zapojíme celozrnné produkty a ovesné vločky a prostě vše bohaté na vlákninu ve vyšší míře něž v minulém týdnu, zase tu bude zelenina - ovšem převážně tepelně upravená, každý den ráno a večer dáme sklenici vody s citronovou šťávou, tím povzbudíme činnost ledvin, semínka můžeme konzumovat buď v jídle nebo samostatně, pomohou také pročistit výstelku tračníku a podporují i celkově látkovou výměnu.
Bílkoviny tady budou trochu jiné. ty živočišně trochu omezíme, trochu zpomalují průchod potravin tlustým střevem, tak tedy je omezíme, ne úplně vyloučíme. Ale tělo přece bílkoviny potřebuje, my jsme si pěstovali svalovou hmotu a nechceme o ni přijít.
Tak tedy dojde na luštěniny, ty nám bílkoviny dodají. Někdo může mít strach z nadýmání. Dobré je namočit je na noc /i předvařené/ do vody s pár kapkami citronu, to sníží množství enzymů způsobující plyny.
Další bílkoviny najdeme v tofu, šmakounu a sójových výrobcích.
Můžeme také přidat šťávu z aloe vera, v této fázi detoxikace se její účiky násobí skladbou jídla.
Ovšem je tu ještě jedno omezení!!
Nejíme tyto dny ovoce, má v sobě některé látky, které by účinky čištění tračníku trochu oslabovaly v této fázi.
No a nyní mne proklejete. Jistě se už ptáte, jak dlouho trvá druhá fáze?
Záleží to na vás, nejde to lámat přes koleno a já ji poprvé vydržela a docela v pohodě 4 dny, je to málo, ale byl to pro mne úspěch. Nemá cenu se násilím nutit, musí to vycházet z přesvědčení, že vím co dělám a proč to dělám.
Ideální je týden, znám ovšem i lidi , kteří ji mají 2. týdny a používají tam tofu, šmakouna a sójovou bílkovinu.
Ukázkové dny k této fázi vložím a test před druhou fází detoxikace také.

Ke druhé fázi je dobré přidávat Lepikol vlákninu.
Přidejte lymfatickou masáž.

Před druhou fází detoxikace se znova otestujte 

Čím bude počet nižší, tím můžete dobu 2. fáze zkrátit, čím bude bodů víc, tím ji prodlužte na déle než týden.
Vždy je pěk možností:
Silně - 4 body
Průměrně - 3 body
Mírně - 2 bodyObrazek
Zřídka - 1 bod
Nikdy - 0
1. Nepravidelné vyprazdňování a nadýmání.
2. Zápach z úst a zvýšeně zapáchající pot.
3. Náchylnost k virózám a oparům.
4. Zahleněné dýchací cesty ráno po probuzení.
5. Potíže s dýcháním při nižší fyzické zátěži, třeba rychlá chůze.
6. Špatná kvalita pleti.
Minimální trvání 2. fáze detoxikace je 5 dní.
7. Náchylnost k depresivnímu myšlení a vidění budoucnosti z horších stránek.

2. fáze detoxikace Ukázkový jídelníček 

Podle zásad jsem udělala vzorový jídelníček, velikost porcí řiďte podle svých porcí v jídelníčku.
Snídaně - černý chleba nebo ovesné vločky nebo celozrnné lupínky, zelenina dle chutě a lžička lněných nebo slunečnicových semínek.
Svačina - biojogurt s ochucením, do něho zase ta semínka
Oběd - luštěnina dle chuti a černé pečivo nebo celozrnná rýže s dušenou zeleninou jako takové rizoto, celozrnné těstoviny zase se zeleninou.
Svačina - probiotický ochucený nápoj.
Večeře - zeleninový salát nebo zelný salát, kde je přidaná strouhaná mrkev kvůli sacharidům.

3. fáze detoxikace

Tak je to tady , první týden vše rozhýbal a pročistil trávicí trakt, 2.fáze s odlehčeným jídlem hne s tukovými zásobami. V tukových zásobách na těle se ukládají i jedy a zplodiny, které tělo nestihlo přirozenou cestou vyloučit, když se tedy začnou rozhýbávat při detoxikaci i tukové buňky, musíme posílit funkci jater a ledvin, které jedy a zplodiny z těla odvádějí.
Přichází krize, nutkavé chtění konzumovat "konejšivé potraviny".
Toxiny se zase chtějí uložit do tuku a my jim to nesmíme dovolit.
Jídelníček musí být odlehčený z čerstvé zeleniny a ovoce, celozrnného pečiva a dietních mas - to menší porce.
Papejte v nich hodně fytoživiny, tělo bude usilovat o sladké a tučné a tady nesmíte uhnout.
ráno dejte sklenici vody s vymačkanou půlkou citronu, v poledne lžičku ol.oleje a lžičku lněných semínek.
Zapojte česnek a cibuli podle svých možností.
Pijte minerálky a ředěné svoje vyrobené šťávy 1:1.
Detoxikační činnost jater probíhá nejintenzivněji mezi 23. hodinou a 3 hodinou ráno. V té době byste měli spát.
Zelenina je nejlepší listová a brukvovitá, červená řepa nesmí chybět.
Do jídel si přidávejte koření kurkumu.
Pijte mátový, heřmánkový a pampeliškový čaj. Pokud seženete lékořici, pijte odvar také.
Z doplňků z lékárny je dobré brát tobolky z ostropestřce a glutathion 500mg na den.
Mléčné výrobky jezte v této fázi jen kysané.
Dopřejte si reflexní masáž.
Znovu zdůrazňuji, bojujte proti chutím!!!!!!!! Nedovolte jedům, aby se zase usadily v tuku.

Zelenina a sport -

Před cvičením nebo pohybem venku vyzkoušejte, dejte šťávu z červené řepy - obsahuje nitráty a ty se při pohybu přeměňují na oxid dusnatý, díky jeho zvýšenému množství v těle potřebují svaly menší množství kyslíku při pohybu, takže se tak rychle nezadýcháte a neunavíte, únava přijde později než jindy. Zkoušela jsem to, něco na tom bude.

Detoxikace při jídelníčku

1. týden- dala bych kmínový čaj s příměsí heřmánku a ostropestřce- posilují trávení a odstraňují plynatost, pomáhají při trávení uhlovodanů, obsahují i limonen, který pomáhá jaterní detoxikaci.
Také je dobrý zázvorový čaj - zlepšuje trávení a prohřívá organismus.
Dobrá je samozřejmě kopřiva a máta peprná jako čaj několikrát za den.
2. týden - zapojit do přípravy pokrmů česnek, je antibakteriální, ale někdo ho nesnáší.
Pít čaj z dobromysli, obsahuje hodně stopových prvků, působí proti virovým infekcím v těle. Také čaj z tymiánu je v této fázi dobrý, někdy se při detoxikaci i vykašlávají starší hleny z dýchacích cest a on to usnadňuje.
3.týden - na chleba, na brambory, do pomazánky a tvarohu dávejte sekanou petřželku a řeřichu.
Obojí podporuje detoxikaci jater.
Pokud byste sehnala čaj z rozmarýny , ten zase podporuje činnost ledvin.
Do jídla používat kurkumu, podporuje detoxikační jaterní enzymy
Celkově doporučuji každý týden projít masáží, nejdříve lávovými kameny, pak lymfatickou a nakonec relaxační.

Ozdravný týden na léto

Testovalo 50 lidí.
Výsledek:
Klientky od 20 - 35 let úbytek 2,3 kg v průměru s přidáním pohybu 3 krát v týdnu.
Klientky od 36 do 49 let úbytek 1,4 v průměru s přidáním pohybu více než hodinu dvakrát za týden.
Klientky od 50 - 68 let úbytek 1,1 v průměru s přidáním delší svižné procházky 4 krát za týden.
Muži to netestovali.
Střídali jsme:
1. den
běžný jídelníček vybraný z prvního měsíce.
2.den
Ráno nízkotučný bílý jogurt nebo dva, celozrnné lupínky 25 g , deset kešu přírodních oříšků - to ke všem třem hlavním jídlům a ke svačinám 250 g zelenina , část musela být podle hlavní zásady diety mrkev, však víte proč.
3.den
Ovocno zeleninové šťávy 1 litr ředěné 1:1 s vodou , voda s citrónem dle chuti a každé hlavní jídlo - šťáva + 50 g celozrnného černého pečiva
4.den - bílý
a zase opakovat tři dny před tím.
Pokud se rozhodnete vyzkoušet také, napište výsledek!!!!!

Víkendové zdravíčko

Nalámejte si na talíř malé kousky brokolice - může být i 5 minut dušená v páře, ale měla by ještě křupat - a chroupejte ji pomalu a pečlivě kousejte, hned připíši proč. Chroupejte ji jak půjdete kolem talířku celý den.
Glukosinoláty jsou v rostlinné buňce odděleny od myrosinázy. odděleně tyto látky nemají žádné zvláštní účinky, jenže, když je pořádně rozkoušete a sliny je trochu natráví, vzniká sulforafan, látka se silnými protirakovinnými a antijedovými vlastnostmi. Také můžete krátce 5 minut podusit v páře, tím se trochu buňky naruší a při žvýkání se této látky utvoří víc.
Přidejte k jídelníčku místo svačinek šťávu z mrkve, grepu a červené řepy, k obědu dejte rybičku s novým brambůrkem, snídani a večeři nechte dle jídelníčku.
Uvidíte, jak se potom další den budete cítit výborně.
Prostě fungování těla je o chemii a pohybu, krásný víkend.

 

Nové vyzkoušené dny pro vitalitu

Všechny zúčastněné dámy si to pochvalovaly.
Něco z nich opadlo, ale hlavně zcela vymizel pocit únavy ráno, kdy se z těla nestačí vylučovat toxiny, cítily se všechny fajn.
Porce pečiva dělejte podle svého jídelníčku.
1. a 2. den
Ráno: sklenice dvou decek ovocnozeleninové šťávy, pomeranč, mrkev, řapíkatý celer, jablko nebo nějaké další ovoce, když snese kousek červené řepy, je také zdravá + plátek celozrnného chleba se semínky
Svačina: Když je čas, sklenice ovocno zeleninové šťávy ucucávaná půl hodiny, postupně, aby nezvedla moc naráz krevní cukr.
Oběd: Rybka v jakékoli podobě, jen ne smažená, velký kus a plátek celozrnného semínkového chleba, ze zeleniny jen ledový salát, třeba celou hlávku.
Svačina: zase ucucáváme naši šťávu a pokud sportujeme, tak se dá dát zase ten plátek cel.pečiva nebo dodáme melounek 200G.
Večeře: Activia FIT nápoj 1 - 2 kusy podle hladu
ucucáváme tak hodinku.
Také při vedru je možné nápoj přelít do misky a dát zmrazit a papat jej jako zmrzlinku.
Třetí den se dá bílý, potom zase opakujeme 1. a 2. den.
Popíjení vychladlého zeleného čaje s kostkami ledu a citronem je vítáno dopoledne, odpoledne dejte raději čaj ovocný, aby se vám večer pěkně usínalo.
Prostě letní pohoda a přidejte pohyb dle zdravotního stavu a možností a pamatujte na to, že na světě je krááááááááásně, život je přece krásný, hledejte štěstí ve všem. Drobné radosti, naše nálada a náš přístup k životu z toho se skládá to celkové štěstí, žádné veliké ohromující štěstí k většině normálních lidí nepřichází, princové na bílých koních se někde flákají a ve sportce vyhrá vždy někdo jiný, záleží jen na nás, zda budeme celý život naštvaní nebo bude dost i šťastných chvilek.

Nové spalováky - navýšení jako u Vašeho spalovacího plánu

a kdo nemá, něco mezi normálním a mimoř.dnem.

První den bílý, to je klasika.
Druhý den
snídaně cel.pečivo prsíčka z kuřete pečená půlka bez kůže, 10mandliček a zeleninka podle chuti
Svačina - Jogobella light nápoj s příchutí, lahvička
Oběd - gramy podle Vašeho jídelníčku u masa a přílohy -druhá půlka prsíček zamíchaná na kousky v zeleninovém salátu a celozrnný kus kus nebo brambor vařený ve slupce
Svačina - Tuňák malá konzervička ve vl.šťávě , lžíce panenského ol.oleje, abychom věděli, že jej máme kvalitní a kousek cel.pečiva
Večeře - mrkvovo jablečný salám s pomerančovou šťávou 200g

2. den - Nižší příjem sacharidů
Snídaně - zeleninová omeleta z vejce a jednoho - 2 bílků + 2 mrkve mladé střední
Svačina - cottage se zeleninou a v ní i dvě mrkvičky
Oběd - ryba nebo libové maso pečené nebo ještě lépe na roštu nebo na grilu, zelenina a v ní malé dušené mrkvičky
Svačina - Zakysané nízkotučné mléko 200ml + půl krajíčku cel.pečiva
Večeře - zbytek masa od oběda a zelenina s mrkví ktomu

Dny se střídají takto po třech, bílý - žádné sacharidy, pak hodně a potom nižší příjem sacharidů za zase dokola, určitě už víte, že je u toho dobrý pohyb, u kterého se člověk zapotí nebo aspoň zadýchá aspoň hodinku ve dni, nejlépe souvisle, ale ne vždy je to možné.

 

 

 

Náhledy fotografií ze složky 1 Moje hubnutí

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

půst

(Pavla, 28. 2. 2015 22:44)

Dobrý den,chtěla bych znát váš
názor na 7denní půst jen o vodě,děkuji

malá sedmi denní očista

(Lenka, 30. 12. 2014 19:54)

Prosím o radu v posledních dnech se má držet bílý den,ale nemůžu najít co to obsahuje Díky za info

Re: malá sedmi denní očista

(Eva, 30. 12. 2014 23:58)

Napište mi na email

Enterosgel

(Jana , 18. 3. 2014 12:52)

Dočetla jsem se o Enterosgelu, že je prý zázračný na detoxikaci. Máte s tím někdo zkušenost?

a co řidiči?

(Zlata, 5. 1. 2014 11:56)

Zdravim pracuji jako řidič z povolání co doporučíte mě?

Re: Co je BILY DEN?

(Eva, 20. 10. 2013 21:00)

Je ve spalovacím plánu.E

Re: Re: Co je BILY DEN?

(Radka, 22. 10. 2013 20:27)

Dobry den,
Omlouvam se,ale ja na jidelnicek teprve cekam a spalovaci plan zrejme je jeho soucasti a tudiz opravdu netusim, co je "bily den a den,co je popsany u neho". Chtela jsem si dat malou sedmidenni ocistu pred zacatkem hubnuti, docela se mi dari, ale 6 a 7 den jsou pro me zahadou a rada bych to dotahla do konce. :-)
Jeste jednou diky za odpoved.
Radka

detoxikace

(Magda, 28. 8. 2011 9:13)

Som vo fáze detoxikace organizmu, tretí deň, cítim sa fajn, asi 2 kg dole, pijem vela čajov, teším sa, že sa to dá , ak človek chce !! Prajem pekný deň. Tá stránka je fakt úžasná!

Léčivé účinky ovoce a zeleniny

(Petra H., 19. 3. 2010 9:13)

JAHODY
Účinky : Obsahují mangan, který účinkuje jako afrodiziakum. Také urychľují látkovou výměnu a dodávají vitamíny E a C, které vážou volné radikály. Jsou tradičním diuretikem a přinášejí úlevu při revmatizmu a dně.
Množství : Stačí jíst 20dkg denně v době sezóny, dají se již koupit i mimo ni..
MERUŇKY
Účinky : Obsahují kyselinu listovou, pantotenovou a betakaroten, které brzdí procesy stárnutí a ulehčují regeneraci buněk. Zlepšují náladu a odstraňují únavu a poruchy soustředění. Podporují imunitní systém buněk a chrání je před vlivem volných radikálů. Urychlují tvorbu buněk. Pomáhají regulovat krevní tlak. Mají vysoký obsah rozpustné vlákniny. Jsou výborným zdrojem železa. Mají příznivý vliv na sliznici plic silných kuřáků.
Množství : Čerstvé, nebo sušené meruňky jezte libovolně. Pecky ale ne! Už tři plody obsahují karoteny v množství poloviční denní potřeby dospělého člověka. Hrst sušených meruněk nahradí dospělému okolo 20% denního příjmu draslíku, ženám více než 10% železa a mužům téměř 20%.
Upozornění : Meruňkové pecky obsahují hořký amygdalin a jsou jedovaté. Ani těhotné ženy by pro vysoký obsah mědi neměly konzumovat mnoho meruněk. U některých náchylných lidí mohou meruňky vyvolat průjem a při nadměrné konzumaci i celkovou slabost.
OŘECHY
Účinky : Vlašské ořechy jsou bohatým zdrojem draslíku, magnezia, zinku, mědi, selenu a kyseliny folové. Uklidňují a mají pozitivní vliv na mozek. Loupané ztrácejí mnoho výživných vlastností.
POMERANČE
Účinky : Vitamíny a selen posilují obranyschopnost organizmu. Kalium a magnezium organizmus pročišťují. Jsou zdrojem vitamínu C. Mají protirakovinové účinky. Snižují hladinu cholesterolu v krvi a posilují krevní vlásečnice.
Množství : Pomeranče v jakémkoli množství podporují odolnost proti chorobám. Výzkumem se zjistilo, že lidem kteří jedli denně 100g citrusového ovoce se snížilo riziko rakoviny. Čerstvě vytlačená šťáva má vysoký obsah vitamínu C, draslíku a kyseliny listové.
ŠVESTKY
Účinky : Ideální spojení vápníku a fosforu působí blahodárně na posílení kostí a pomáhá trávení.
Sušené švestky jsou známy svým laxativním účinkem a poskytují užitečné množství vlákniny a železa.
GRAPEFRIUT
Účinky : Obsahuje vitamín C. Růžový je na něj bohatší než bílý. Mimoto obsahuje betakaroten, jenž se v organizmu mění na vitamín A, který napomáhá zachovat si mládí a chrání nás před infekcemi.
Množství : Růžový grapefruit denně pokryje denní dávku vitamínu C.

Léčivé účinky ovoce a zeleniny

(Petra H., 19. 3. 2010 9:11)

HROZNY
Účinky : Všechny sorty hroznů patří k nejzdravějším druhům ovoce vůbec. Hrozny obsahují kyselinu listovou, barviva, minerální látky a stopové prvky. Z minerálních látek má nejvíce draslíku, který pomáhá organizmu nejen při odstraňování odpadních látek, řízení srdečního rytmu, ale pomáhá i jasnému myšlení. Vlákniny, které jsou ve slupkách hroznů, podporují činnost střev. Zároveň obsahuje vitamín C, E a vitamíny skupiny B. Regeneruje vrchní část pokožky, zmírňuje stavy při žlučových a ledvinových kamenech. Dodává množství antioxidantů. Šťáva se používá při léčbě chorob, které vznikají hromaděním toxinů v těle. Působí močopudně a žlučopudně, mírně prohání. Protože mají hrozny močopudný účinek, pomáhají z těla vyplavovat škodlivé látky. Snižují kyselost žaludečních štáv. Výhodou hlavně pro podzimní dny, kdy mnozí z nás pociťují nostalgii za létem a těžko se vyrovnávají se změnami počasí, je, že hrozny zmírňují únavu a deprese. Pro svou výživovou hodnotu jsou doslova energetickou bombou.
Množství : Hrozny můžeme v syrovém stavu použít při výrobě salátů, na zpestření studených mís či jednohubek, hlavně sýrových. Kombinace rokfóru a bobule hroznů je opravdu vynikající. Základním pravidlem je mít kvalitní hrozny, čerstvé, ve střední velikosti, s pevnou slupkou a se šťavnatou a masitou dužinou. Z kvalitního základu je potom i kvalitní produkt.
HRUŠKA
Účinky : Obsahuj mimo vitamínů hlavně vápník, fosfor a lehce stravitené cukry. Mají antibakteriální, močopudný a posilující účinek, hlavně v kombinaci s ovesnými vločkami. Plody nebo šťáva se používají v lidovém léčitelství při obezitě, močových kamenech, vysokém krevním tlaku. Vařené a pečené se používají proti kašli a na záduchu, odvar ze sušených hrušek proti průjmům. Hrušky pročišťují střeva, odstraňují zácpu a jiné poruchy trávení. Některé odrůdy obsahují v dužině drobná zrníčka, která lidem s citlivými střevy a poruchami žlučníku, pokud se jedí syrová, způsobují těžkosti. Plané hrušky mají léčivější účinky, než hrušky ušlechtilé.
Množství : Když občas sníme hrušku, pozitivně si tím stimulujeme lepší náladu.
JABLKO
Účinky : Jablka téměř neobsahují bílkoviny, mají však vysoký obsah vody, málo sacharidů a ve slupce nepatrné množství vody. Mimořádně jsou bohatá na vitamíny a stopové prvky.
Jablka mají vysoký obsah draslíku. Jablko obsahuje až 30% vlákniny. Regenerují a očišťují organizmus, snižují hladinu cholesterolu a cukru v krvi. Jsou účinná při bolestech hlavy a závratích. Pomáhají proti průjmu i zácpě. Proti průjmu pomáhajú sladká jablka, při zácpě zase kyselá, která povzbuzují činnost střev. Jsou osvědčeným prostředkem při těžkostech s klouby. Podporují odolnost proti chorobám. Jablka působí jako vynikající omlazovací kúra. Ze slupky a dužiny, které chrání jaderník, se v lidském organizmu uvolňují látky s léčivým i preventivním účinkem. Odvar z jabloňových květů má uklidňující účinky a zmírňuje záchvaty kašle. Při chřipce a kašli se osvědčilo pití šťávy z jablek. Jemně nastrouhané jablko i se slupkou konzumované večer váže ve střevech toxické látky.
Množství : Víceré výzkumy potvrdily, že konzumace jednoho jablka ráno a večer výborně regeneruje a očišťuje organizmus.

Léčivé účinky ovoce a zeleniny

(Petra H., 19. 3. 2010 9:09)

ŘEŘICHA
Účinky : Je bohatá na železo, vitamín C a měď. Pomáhá při chudokrevnosti, odstraňuje pocit únavy. Výborně pročišťuje krev a zbavuje tělo toxinů. Stimuluje činnost jater, pankreasu a žlučníku. Žvýkání syrové řeřichy posiluje dásně a pomáhá zamezovat jejich krvácení. Při vnějším použití vhodně působí na nečistou pleť a hnisavé vřídky.
Množství : Podle lidových léčitelů by však denní dávka řeřichy pro dospělou osobu neměla překročit jednu polévkovou lžíci.
ANANAS
Účinky :
má vysoký obsah enzymů, hlavně bromelinu. Tyto enzymy pomáhají při uzdravování, zmírňují rozličné záněty a zlepšují trávení. Urychlují spalování tuků a zabraňují tvorbě tukového tkaniva. Odvodňuje organizmus a zmírňuje otoky. Pomáhá při střevních poruchách a průjmu. Odstraňuje stařecké skvrny. Zvyšuje hladinu bílkovin v celém organizmu. Mimo vitamínu B12 a E poskytuje i ostatní vitamíny, minerální a stopové látky.
Množství :
v čase diety konzumovat půl ananasu denně, jeden plátek před každým jídlem. Častá konzumace čerstvého ananasu má blahodárné účinky. Čerstvě vytlačená šťáva se používá při horečkách a při mořské nemoci. V zemích karibské oblasti, odkud pochází ho považují za afrodiziakum.
BANÁN
Účinky : Díky obsahu tryptofanu je vynikajícím antidepresivem, který má pozitivní vliv na náladu. Ideální pro lidi, kteří potřebují vytrvalost, sílu a soustředění. Mají vysoký obsah magnézia (36mg/100g) a draslíku (382mg/100g). Jeden-dva banány zlepší náladu a pomáhají usnout.
Množství : Jezte libovolné množství.
TŘEŠNĚ
Účinky : Obsahují vitamín C a draslík. Ten pomáhá udržovat zdravou pokožku a pravidelný rytmus srdce. Působí preventivně proti dně, odvádějí z těla toxické látky a čistí ledviny. Mají močopudné účinky a pomáhají pročistit organizmus. Nachází se v nich kyselina křemičitá, která blahodárně působí na zpevnění vaziv. Mimo toho obsahují i fosfor, který uklidňuje nervovou soustavu. Třešňové listy se přidávají i do čajových směsí pro jejich močopudné účinky. Koupel v odvaru zmírňuje bolesti kloubů při revmatizmu.
Množství : Jezte libovolné množství. Třešně se stopkou vydrží déle.
RYBÍZ
Účinky : Obsažené flavonidy působí proti arterioskleróze, nachlazení a při problémech se střevy. Napomáhají sekreci různých štáv. Jsou bohaté na betakaroten, biotin, vitamín C a E. Zabraňují infekci močových cest. Přinášejí úlevu při zánětech. Výborný zdroj draslíku.
Množství : Jezte libovolné množství, především syrového rybízu. Džusy z černého rybízu často obsahují jen málo ovoce. Proto si řádně přečtěte obal.

Léčivé účinky ovoce a zeleniny

(Petra H., 19. 3. 2010 9:08)

ŠPENÁT
Účinky : Betakaroten a vitamín E zachytávají volné radikály. Kalium snižuje krevní tlak a magnézium působí proti svalovým křečím. Může ochránit před degenerací zraku. Je užitečným zdrojem železa. Mimo toho obsahuje vitamíny C, B1 a B2, jód, vápník a kyselinu šťavelovou, která váže vápník, takže při větší spotřebě je třeba dávat pozor, aby se organizmus neochudil o tento minerál.
Množství : 200g pokrývá polovinu denní potřeby kalia. Mražený špenát si uchovává více živin než zvadlý čerstvý. Konzervovaný špenát si udržuje podstatné množství živin mimo kyseliny listové. Lidé postižení dnou, nebo ti co mají ledvinové kameny, by se měli špenátu vyhýbat pro jeho vysoký obsah oxalátů.
Jak správně vařit špenát : dobře umyté, očištěné lístky dáme do hrnce, který uzavřeme pokličkou, a na mírném ohni minutu-dvě spaříme. Není třeba ho podlévat vodou, stačí mu vlhkost, která se uvolní z lístků. Uvařené listy pokrájíme nahrubo. Dáme na pánev s na tukem smaženou cibulkou, solí, pepřem a kmínem, dusíme pod pokličkou do vydušení větší části vody a dle potřeby přidáme česnek, nebo rozklepnuté vejce..Dochutíme muškátovým květem.
ZÁZVOR
Účinky : Je klasickým léčebným prostředkem při rýmě, chřípce a kašli. Osvěžující čaj připravený z čerstvého kořene pomáhá vylučovat hleny a posiluje žaludek. Horký zázvorový čaj pomáhá při zimnici, obklady prinášejí úlevu při zánětu nosních dutin, při zánětu průdušek a při jiných plicních těžkostech.
Množství : Vatový tampón namočený v zázvorovém odvaru přináší úlevu při bolestech ucha. Přiložený na pokožku zvyšuje prokrvení, a tak zmírňuje bolesti způsobené chřipkou.
CELER
Účinky : Je to nejen známá zelenina, ale i důležitá léčivá rostlina. Používají se všechny části včetně semen. Nať je bohatá na vitamíny a minerály. Je vhodná jako potravinový doplněk pro nemocné cukrovkou. Éterické oleje a sedanolid mají povzbuzující účinek na zažívací orgány. Betakaroten neutralizuje volné radikály. Kalium reguluje krevní tlak a krevní oběh. Zbavuje pocitu stresu. Díky bohatému obsahu draslíku uklidňuje nervy a zlepšuje subjektivní stav. Naťový je lepší než kořenový. Je vynikající složkou redukční diety.
Množství : 150g pokrývá 1/4 denní potřeby kalia. Najlepší je ho jíst syrový, např. strouhaný v salátech. Celerové listy se dají dobře sušit a dlouho si uchovávají svou vůni.
BRAMBORY
Účinky : Jsou bohatým zdrojem vitamínu C a B a obohacují tělo draslíkem, magnéziem, fosforem a železem. Vyrovnají se dietním potravinám i počtem kalorií. Nejvíc se v lidové medicíně využívá šťáva ze syrových brambor tradičně na trávicí těžkosti, gastritidy, poruchy jater a žlučové kameny. Syrová bramborová šťáva utišuje záněty a podporuje hojení kožních infekcí a poranění. Plátky syrové brambory jsou vynikajícím obkladem na opary a omrzliny, a když ho dáme na spánky, pomůže na bolesti hlavy a migrénu.
Množství : 100g brambor = 70 kalorií. Pokud se brambory vaří (v páře nejlépe) nebo pečou ve slupce, zachovávají si mnoho ze své výživové hodnoty a jsou i lehce stravitené.

Léčivé účinky ovoce a zeleniny

(Petra H., 19. 3. 2010 9:06)

RAJČATA
Účinky : Povzbuzují apetit a zažívání a brzdí růst choroboplodných bakterií ve střevech. Kalium snižuje krevní tlak. Mimo srdečně-cévních chorob pomáhá při léčení různých poruch trávení. Slouží jako odvodňovací prostředek. Rajčata obsahují antioxidanty, množství vitamínu E, vitamín C a betakaroten.
Množství : Jezte libovolně. I rajčatový protlak je bohatý na karoteny a vitamín E. Jeden pohár protlaku chrání před rozličnými chorobami, hlavně před nachlazením. Preventivně pijte 1 pohár rajčatové šťávy 3x denně po dobu 3-4 týdnů.
ŘEDKVIČKA
Účinky : Pomáhá při prevenci rakovinových onemocnění. Éterické oleje podporují tvorbu žluči a urychlují zažívací proces. Používá se při léčení onemocnění žlučníku, žaludku a průdušek. Obsahuje vitamíny C a B.
Množství : Doporučuje se jíst syrová. Doporučená dávka je 1-2 kg ročně.
SALÁT
Účinky : Kyselina listová a vitamín B zlepšují činnost mozku, paměť, koncentraci a spánek. Je tradičním prostředkem na povzbuzení trávení a činnost jater. Má uklidňující účinky.
Množství : Denně snězte 150g s rajčaty a bylinkami. Když chceme získat co nejvíce živin, vybíráme salát který má víc větších, zelených listů. Umyté, zabalené hlávky s roztrhanými listy rychle ztrácejí vitamín C a kyselinu listovou. Salát ráda konzumují i malá domácí zvířata.
CHŘEST
Účinky : Výhonky jsou bohaté na vitamín C a mají mimořádně vysoký obsah vitamínu E, který zlepšuje zrakovou ostrost a potlačují projevy stárnutí pokožky, problémy se srdcem, zvyšují libido a účinně chrání buňky pred útoky volných radikálů. Podzemní kořenová část vytahuje z půdy množství účinných látek, především provitamín A. Je bohatý na vitamíny skupiny B a obsahuje velké množství kyseliny listové. Mimo toho obsahuje hodně draslíku a zinku. Chřest patří k nejlepším omlazovacím prostředkům v přírodě. Posiluje imunitní systém a chrání před záněty. Aktivuje tvorbu hormonu štěstí a pomáhá při poruchách spánku. O chřestu sa zároveň říká, že upravuje vysoký krevní tlak, podporuje činnost srdce a ledvin. Pomáhá při uvolňování nervového napětí.
Množství : Chřest je jako stvořený pro různé diety, neboť obsahuje velmi málo kalorií (na 100g jen 18kalorií). Je též bohatý na vlákniny, které mají blahodárný vliv na střeva. Když zkonzumujete 250g, pokryjete celodenní potřebu vitamínu C. Chřestovou sezónu bychom měli využít na chřestovou kúru. Aktivizuje metabolizmus celého organizmu. Už po týdnu (denně zkonzumovat 200g chřestu) se budeme cítit svěží a vitální.
Jak správně vařit chřest : nejprve odřežeme dřevnatou spodní část a chřest oloupeme (postupujeme vždy od hlavičky dolů). Aby nezčernal, namočíme ho do studené vody. Před vařením ho svážeme po 6-10 kusech a postavíme do hrnce s osolenou vodou hlávkami nahoru. Stačí když bude ve vodě jen do poloviny, křehké hlávky se uvaří v páře. Vaříme 10 - 15 minut.

Léčivé účinky ovoce a zeleniny

(Petra H., 19. 3. 2010 9:05)

MRKEV
Účinky : snižuje cholesterol, předchází zácpě, pomáhá při kožních chorobách, nedokrvení a oslabení organizmu. Chrání zrak. Snižuje riziko rakoviny plic. Jednoduchý způsob, jak snížit hladinu cholesterolu v krvi. Je vynikající regenerační potravinou když se člověk cítí vyčerpaný, nebo se zotavuje. Mrkev je bohatá na vitamíny A, B a C, betakaroten, železo, vápník, draslík a sodík.
Množství : Každý den jezte 2 mrkve nebo vypijte pohár čerstvé šťávy. Půst s mrkvovou šťávou v průběhu 1 anebo 2 dní je velkou detoxikační terapií pro játra. Víc vitamínu A - karotenu se uvolňuje ze zpracované mrkve než při jezení v syrovém stavu. Při strouhání to je 36%, při rychlé tepelné úpravě až 60%, při jezení celé syrové mrkve jen 5%. Do čerstvé mrkvové šťávy vmíchejte i lžičku panenského olivového oleje, díky němu se karoten v těle lépe využije.
PAPRIKA
Účinky : Vitamín C neutralizuje volné radikály a posiluje obranyschopnost organizmu. Přírodní látka kapsaicin povzbuzuje činnost zažívacího traktu. Betakaroten posiluje buňky, brzdí proces stárnutí a chrání před škodlivým vlivem slunce na pokožku.
Množství : Pro vysoký obsah vitamínu C se doporučuje jíst ji preventivně při nachlazení. Jedna středně velká paprika pokryje dvoj až trojnásobek denní potřeby dospělého člověka. Vitamín C se z papriky nevytrácí ani zahříváním, ani pečením. Červená paprika obsahuje 9x více betakarotenu a 2x více vitamínu C, než paprika zelená.
PETRŽEL
Účinky : Petržel je bohatá na vitamín C, provitamín A, železo, vápník, draslík, fosfor, hořčík, síru a křemík. Vysoký obsah železa zabraňuje chudokrevnosti. Vitamín C posiluje imunitní systém a povzbuzuje chuť k jídlu. Povzbuzuje činnost jater a pomáhá při dně. Je užitečným zdrojem vápníku. Pomáhá organizmu zbavit sa nadměrné tekutiny. Neutralizuje škodliviny z cigaretového dýmu.
Množství : 100g obsahuje 170mg vitamínu C. Doporučuje se používat jako koření. Na zregenerování pokožky postačí sedm dní natírání čerstvou šťávou. Odvar ze semen uvoľňuje hladké svalstvo v celém těle a zmírňuje bolesti hlavy, migrény a podrážděný žlučník. Žvýkání čerstvé petrželové natě odstraňuje v dechu zápach po cibuli a česneku.
PÓR
Účinky : Působí proti nadýmání a pocitu plnosti, žlučovým kamenům a nechutenství. Obsahuje množství vitamínu E, karotenů, železa a syrový obsahuje kyselinu listovou, vitamín C a B1. Tak jako cibule a česnek, i pór je mimořádně antiseptický a pomáhá chránit srdce a artérie před arteriosklerózou a vysokému krevnímu tlaku.
Množství : Pórový odvar se lehce připravuje a je vynikající na nahrazení úbytku minerálů po dobu nevolnosti a při průjmu. Jednoduše povařte 8-10 pórů ve 2-3litrech vody asi 1-2hodiny.
Pórový sirup je účinný prostředek na plicní infekce. Uvařte několik pórů ve vodě, a když změknou, extrahujte šťávu protlačením přes gázu. Přidejte med a pravidelně užívejte.

Léčivé účinky ovoce a zeleniny

(Petra H., 19. 3. 2010 9:04)

ČERVENÁ ŘEPA
Účinky : Zmírňuje infekci dýchacích cest, reguluje krevní oběh, předchází zácpě, léčí ekzémy a posiluje vlasy. Vařená obsahuje rozpustné vlákniny, které snižují hladinu cholesterolu. Je součástí diet při onemocněních jater a ateroskleróze. Obsahuje látky s protirakovinovými účinky. Obsahuje vitamíny skupiny B, vzácné minerální a lipotropní látky. Obsahuje jód, kobalt a doporučuje se při odtučňovacích kúrách, onemocněních jater a ledvin. Je výživná, posiluje organizmus, pomáhá při léčbě chřipky a nachlazení.
Množství : Přidáváme ji do salátů, jíme nastrouhanou a šťávu masírujeme do vlasů. Šťáva smíchaná s medem se užívá při vysokém krevním tlaku. Doporučuje se roční spotřeba 3 kg. Pozor! Více jak 100ml šťávy může vyvolat mírnou nevolnost a závratě. Proto je ji třeba zpočátku míchat s mrkvovou šťávou.
FENYKL
Účinky : Obsahuje éterické oleje, vitamíny (C a E) a draslík. Podporuje trávení a má uklidňující vliv na nervovou soustavu. Fenykl je znám svou schopností uvolnit zastavené větry a pomoci při plynatosti. Semena fenyklu mají protispasmatický účinek, zmírňují žaludeční křeče. Je bohatým zdrojem draslíku. Pro lidi s oblibou jídel s fenyklem může zvýšený příjem draslíku pomoci redukovat vysoký krevní tlak. Je důležitou součástí dětských čajů. Velmi příznivě působí proti bolení bříška u kojenců.
Množství : Stonky a listy jezte v neomezeném množství. 200gramová vařená porce nahradí 20-30% denní potřeby draslíku u dospělého člověka. Doporučuje se maximálně jedna čajová lžička semen fenyklu denně. Nedoporučuje se konzumovat semena po dobu těhotenství.
ZELÍ
Účinky : Rostlinné látky a vitamín C předcházejí rakovině. Balastní látky regulují zažívání a povzbuzují líná střeva. Kysané zelí pomáhá při pocitu plnosti, pálení žáhy a krkání. Šťáva z čerstvého zelí léčí žaludeční vředy, dvanácterník a choroby tlustého střeva. Šťáva ze zelných listů zmírňuje záněty, působí dezinfekčně a odvádí škodlivé látky přes kůži. Acetylchlorin, který obsahuje, působí při depresích. Obsahuje antioxidanty a jiné látky zlepšující odolnost proti chorobám.
Množství : 1/4 hlávky pokryje 1/5 denní potřeby vitamínu C. Vnější listy a košťál je třeba pro zvýšený obsah nitrátů a olova odstranit. Obklady z čerstvých listů zmírňují bolesti svalů, hlavy, močového mechýře a léčí kožní choroby. Pri žaludečních potížích je třeba nejméně měsíc pít 5-6 skleniček šťávy denně, asi hodinu před jídlem.
KUKUŘICE
Účinky : Vysoký obsah manganu působí proti stresu, svalovým křečím a srdeční arytmii. Železo pomáhá proti chudokrevnosti.
Množství : Je bohatým zdrojem energie - je v ní mnoho uhlohydrátů a bílkovin. 100g pokryje téměř polovinu denní potřeby železa.

Léčivé účinky ovoce a zeleniny

(Petra H., 19. 3. 2010 9:02)

ČESNEK
Účinky :
Povzbuzuje imunitní buňky k rychlejšímu dělení a vyšší aktivitě. Má protibakteriální účinky a po staletí se využívá jako lék proti rýmě, při zánětu krku, kašli a dýchacích potížích. Napomáhá vykašlávání. Snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Podporuje volný průtok krve. Snižuje vysoký krevní tlak. Snižuje hladinu cukru v krvi. Má vysoký obsah vitamínu A, B1, B2 a C.
Množství :
Aspoň jeden stroužek denně. Účinek 1-2 strstroužků česneku denně na zdravotní stav srdce je zjevný po několika týdnech. Používá sa v kloktadlech a čajích. Při bolestech kloubů se nanáší přímo na kůži. Vatový tampón napuštěný česnekovým olejem a vložený do ucha je starý lék proti zánětu.
BROKOLICE
Účinky :
Aktivizuje látkovou výměnu, zlepšuje práci srdce, svalů a nervů. Snižuje riziko vzniku rakoviny. Má vysoký obsah antioxidačního betakarotenu a vitamínů C a E. Je bohatým zdrojem kyseliny listové a železa.
Množství :
Jezte jednou týdně 20 dkg v páře povařené brokolice s česnekem. Asi 1-3 dávky brokolice po 170 g týdně mohou výrazně snížit riziko rakoviny. Brokolice snižuje vstřebávání jódu, proto lidé , kteří jedí brokolici víc jak 2-3x týdně, by měli konzumovat potraviny s vyšším obsahem jódu.
CIBULE
Účinky : allicin snižuje riziko arteriosklerózy a trombózy a posiluje imunitní systém. Éterické oleje brzdí zánětlivé procesy a uvolňují hlen. Jen červené a žluté odrůdy obsahují sloučeniny, které snižují riziko vzniku nádorových onemocnění a mají protizánětlivé účinky. Švýcarští vědci zistili, že je výbornou prevencí proti osteoporóze. Obsahuje hodně zinku potřebného na stavbu kostí, vitamíny B,C, A i E.
Množství : čím víc, tím lépe. Doporučuje se jíst syrová. Musí se jíst jen čerstvá, protože po rozkrájení se po 24 hodinách stává toxickou.
Výzkumy doporučují sníst denně 60 g.

Prostředek proti chřipce :
cibuli nasekáme a uvaříme se třemi polévkovými lžícemi medu na sirup. Užívejte po lžičkách.
Na všechny respirační infekce :
připravte šťávu z nasekané syrové cibule, pokapejte ji medem a nechte stát přes noc. Užívejte každé 2 hodiny 1 kávovou lžičku.
Opar rtu :
léčíme tak, že na postižené místo přikládáme plátek syrové cibule.
Rýma :
předcházíme tak, že do nosu vkládáme tampóny namočené v cibulové šťávě.
Bolesti krku :
zmírní zábal z jemně nasekané cibule.
Hnisající rány : potřeme obvaz kašičkou z cibule a přiložíme na postižené místo.